googlebd2d08236268006b

کج فهمی ها و برداشت های اشتباه از دوآپس

کج فهمی ها و برداشت های اشتباه از دوآپس

تصورات اشتباه و کج فهمی ها درباره دوآپس

دنیای فناوری اطلاعات با سرعت و شتاب زیادی در حال تغییر است و هر روز واژه های جدیدی در حال شکل گرفتن است، با این وجود شاید عجیب نباشد که درک های نادرست و کج فهمی هایی از این واژه ها ایجاد شود. واژه دوآپس هم از این قاعده مستثنی نبوده. از این رو سوالات زیادی درباره اینکه واقعا دوآپس چیست مطرح می شود. در این مطلب سعی کردم به طور خلاصه به برخی از این سوالات پاسخ بدهم. در پست های آینده، به طور مفصل تری به “انواع روش های اشتباه اجرا و استقرار دوآپس در سازمان ها” خواهم پرداخت.

دوآپس چیست ؟

 • آیا دوآپس یک ابزار است ؟
 • آیا دوآپس یک تکنولوژی است ؟
 • آیا دوآپس یک تیم است؟
 • آیا دوآپس فقط یک فرهنگ است؟
 • آیا دوآپس فقط Automation است؟
 • آیا دوآپس فقط یک عنوان شغلی است؟
 • آیا دوآپس فقط یک سبک تفکر است؟
 • آیا دوآپس فقط Continuous Delivery است؟
 • آیا دوآپس به معنی حذف Operation است ؟
 • آیا دوآپس فقط به توسعه و عملیات (Dev و Ops) محدود می شود ؟
 • آیا دوآپس به همه چیز در همه جا مربوط می شود ؟

در ادامه پاسخ سوالات را خواهید یافت.

ادامه مطلب را در سایت HiDevOps.com بخوانید 

 

Continuous Delivery چیست؟

Continuous Delivery چیست؟

Continuous Delivery یا (CD) یا ادغام مداوم، رویکردی در مهندسی نرم افزار است که تیم ها را قادر می سازد نرم افزار تولید شده را به روشی سریع و مطمئن برای انتشار و تحویل آمادهکنند. این فرایند از لحظه اضافه شدن یا تغییر کد در source control شروع می شود و شامل بیلد، تست، پیکربندی و انتشار در محیط های مختلف تست و محیط عملیات می شود.

به عبارت دیگر: Continuous Delivery توانایی اعمال تغییرات در محیط عملیات در هر لحظه با روشی سریع و مطمئن و به طور کاملا پایدار می باشد. این تغییرات شامل همه انواع آن از جمله تغییرات پیکربندی در نرم افزار، زیرساخت و پلتفرم، افرودن ویژگی های جدید، رفع باگ و خطا ها می شود.

به وسیله محیط های تست مختلف، می توان یک Release Pipeline ایجاد کرد تا بتوان یک زیرساخت جدید را به طور اتوماتیک ایجاد کرد و نرم افزار را روی آن منتشر کرد. منظور از زیرساخت، سرور، سیستم عامل، سرویس دهنده ی وب، virtualization، شبکه و پیکربندی و تنظیمات آنها می باشد. به کمک این محیط های متوالی می توان فعالیت های طولانی Integration، تست عملکرد و تست های پذیرش نهایی را به تدریج انجام داد.

ادامه مطلب را در سایت hidevops.com بخوانید

هدف Continuous Delivery چیست؟

تفاوت Continuous Delivery و Continuous Deployment چیست؟

تفاوت Continuous Delivery و DevOps چیست؟

در نبود Continuous Delivery …

 

ادامه مطلب را در سایت hidevops.com بخوانید

Continuous Integration چیست؟

Continuous Integration چیست؟

به فرایند ادغام یکپارچه کد ها و بیلد کردن پروژه ها و اجرای unit test ها به صورت اتوماتیک، Continuous Integration یا CI می گویند. با اجرای CI، با اعمال یک تغییر در سورس کد و اضافه شدن آن به source control، یک بیلد اتوماتیک را به راه می افتد تا بوسیله آن، آخرین نسخه کدها از مخزن کد استخراج و بیلد شود و unit test های آن اجرا شود، در واقع با این کار یک ارزیابی کلی از سلامت کدها انجام شود. این کار معمولا چندین بار در یک روز انجام می شود.

در نبود Continuous Integration چه اتفاقی می افتد ؟
Continuous Integration چه کمکی به ما می کند ؟

 

ادامه مطلب را از سایت HiDevOps.com بخوانید (لینک زیر)

https://goo.gl/ukG5sQ

 

DevOps چیست؟ چرا آن را اجرا کنیم؟

DevOps چیست؟ چرا آن را اجرا کنیم؟

DevOps یا دِوآپس، مجموعه ای از روش ها، فرایند ها و ابزارهایی است که با تمرکز بر ارتباطات و همکاری بین تیم های توسعه، تضمین کیفیت و عملیات، ارزش های تولید شده را به روش سریع و مداوم به مشتریان نهایی می رساند. ادغام کلمات اختصاری “Dev” و “Ops” به این

موضوع اشاره دارد که توسعهو عملیات به عنوان دو تیم مستقل و کاملا جدای از هم، جای خود را به تیم های چند تخصصی با مهارتها، روش ها و ابزار یکپارچه داده است.

بیشتر

موزیک هایی برای کمک به تمرکز در هنگام برنامه نویسی

موزیک هایی برای کمک به تمرکز در هنگام برنامه نویسی

عده ای از محققان بعد از سال ها آزمون و خطا و جستجو در روش های مختلف شنیدن موزیک (از جمله کنکاش در رادیوهای اینترنتی، شنیدن آلبوم های مختلف به صورت تصادفی، شنیدن و تکرار یک آلبوم) دریافتند که موسیقی هایی که به تمرکز در کار با مدت زمان طولانی کمک می کنند، دارای یکی سری ویژگی مشترک هستند. این ویژگی ها ترکیبی از مواردی است که در انتهای این پست آمده است.

پردازش موزیک هایی با این خصوصیات، در اغلب مواقع می تواند مقدار مناسبی از مغز شما که آزاد و سرگردان است را اشغال کند و جلوی پرت شدن حواس شما را بگیرد.

نمونه ای از این موزیک ها را در این سایت بشنوید: musicforprogramming.net 

ویژگی های این نوع موسیقی ها :

(به دلیل تخصصی بودن این موارد ترجمه نشده است )

Drones
Noise
Fuzz
Field recordings
Vagueness (Hypnagogia)
Textures without rhythm
Minor complex chords
Early music (Baroque, lute, harpsichord)
Very few drums or vocals
Synth arpeggios
Awesome / daunting / foreboding
Walls of reverb

برگرفته از سایت musicforprogramming.net 

دوآپس به زبان ساده چیست ؟ | DevOps به زبان ساده چیست ؟

DevOps چیست ؟ | دوآپس چیست و چرا مطرح شد ؟

سال های متمادی در شرکت های توسعه نرم افزار، دو تیم وجود داشتند که هدف آنها کاملا متضاد بود، تیم توسعه (Development) و تیم عملیات (Operation). هدف تیم توسعه ساخت ویژگی های جدید بر روی محصول و در نتیجه تغییرات زیاد روی آن بود، اما هدف تیم عملیات، ثابت نگه داشتن وضعیت موجود سرویس ها برای پایداری بیشتر آن ها بود. بدین ترتیب دیواری بین این دو تیم وجود داشت.
به مرور زمان تیم های توسعه به روش های چابک برای تولید نرم افزار روی آوردند که تعامل همیشگی با مشتریري، اعمال تغییرات، و اضافه کردن ویژگی های جدید بر اساس نظر مشتریان قسمتی از این روش های چابک بود.
اما دیوار بین دو تیم Dev و Ops باعث می شد تا عملیاتی کردن ویژگی های جدید توسعه داده شده و تغییرات، به اندازه کافی چابک نباشد. تمرکز روش های چابک توسعه نرم افزار، بر توسعه و تولید نرم افزار بود و کمتر به موضوعاتی مثل استقرار (Deployment) و عملیات (Operation) توجه می کرد.

به دنبال این محدودیت هامفهومی به است دوآپس (DevOps) مطرح شد و به دنبال این بود که دیوار بین تیم های Dev و Ops را از بین ببرد و با تمرکز بر افزایش تعاملات بین تیمی، موجب افزایش سرعت تحویل ارزش به مشتری شود. پس دوآپس به دنبال این است که ارزش های ایجاد شده در نرم افزار را خیلی سریعتر به دست مشتری برساند

دوآپس چیست ؟ DevOps چیست ؟

 

چرا دواپس مهم شد ؟

ادامه مطلب در اینجا دنبال کنید : “دوآپس به زبان ساده چیست ؟

شاخص برابری قدرت خرید چیست؟

شاخص برابری قدرت خرید (ppp) چیست؟
برای مقایسه بهتر اقتصادهای جهان از شاخص برابری قدرت خرید استفاده می شود.

برای اینکه بتوان عملکرد اقتصاد کشورها را سنجید و آن را با دیگر کشورها مقایسه کرد باید از یک شاخص اقتصادی بهره برد. شاخص “تولید ناخالص داخلی” (GDP) اکنون پرکاربرد ترین شاخص برای اندازه گیری حجم اقتصاد است که نشان می دهد کل ارزش فعالیت های اقتصادی بخش خصوصی و دولتی طی یک دوره زمانی مشخص برای مثال یک سال چقدر بوده است.

اگر شما حجم اقتصاد ایران را بر اساس ریال و حجم اقتصاد آمریکا را بر اساس دلار محاسبه کنید، آنگاه برای مقایسه اقتصاد این دو کشور باید واحد اندازه اقتصادها را به واحدی یکسان تبدیل کنید، ساده ترین راه حل این است که با توجه به ارزش ریال نسبت به دلار، ارزش یکی را به دیگری تبدیل کنید. مثلا اگر هر دلار معادل ۳۲۰۰ تومان باشد، اندازه اقتصاد ایران بر اساس تومان را بر ۳۲۰۰ تقسیم کنید تا ارزش دلاری آن را بسنجید. اما چنین راهکاری می تواند گمراه کننده باشد چرا که قدرت خرید معادل ریالی ۱۰ دلار در داخل ایران با قدرت خرید همان ۱۰ دلار در آمریکا برابر نیست.

برای مثال اگر اقتصاد چین و آمریکا را در نظر بگیرید، با ۱٫۶۶ دلار می توان در چین یک قرص نان خرید اما همان نان در آمریکا ۲٫۳۹ دلار قیمت دارد. در واقع اگر فقط نان را در نظر بگیریم، قدرت خرید فردی که در چین ۱۶ دلار در ماه درآمد دارد معادل قدرت خرید فردی است که ۲۳ دلار در ماه درآمد دارد. به همین خاطر است که در نظر گرفتن میزان درآمد بدون توجه به برابری قدرت خرید می تواند گمراه کننده باشد و باعث بروز خطا در مقایسه عملکرد اقتصادها بشود. به همین خاطر اقتصاددانان برای اینکه بتوانند همه اقتصادها را بر اساس واحد یکسانی بسنجند، علاوه بر اینکه ارزش همه آن ها را به دلار تبدیل می کنند، بر اساس قدرت خرید مختلف دلار در کشورهای مختلف، میزان درآمد کشورها را نیز تعدیل می کنند و از آن به عنوان “برابری قدرت خرید” (Purchasing Power Parity). برای مثال اندازه اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۳ طبق برآورد صندوق بین المللی پول معادل ۳۶۶ میلیارد دلار بوده است اما اگر برابری قدرت خرید در نظر گرفته شود آنگاه اندازه اقتصاد ایران در همان سال به ۹۴۵ میلیارد دلار می رسد. در واقع می توان گفت که قدرت خرید یک دلار در ایران کمی بیش از دو برابر قدرت خرید آن در آمریکا است.

افزونه و سایت تقویم شمسی-جلالی-میلادی-قمری با مناسبت های رسمی ایران

Persian-Jalali Calendar with Iran Holidays

سلام

امروز یه سایت میخوام معرفی کنم که شاید شبیه به اونو قبلا هم دیده باشین ولی این یکی یه تفاوت هایی داره.

توی این سایت میتونین ساعت و تقویم رسمی ایران را ببینین که شامل تقویم هجری شمسی یا جلالی، هجری قمری و میلادی میشه. همچنین همه ی مناسبت هایی که توی ایران یاهاش سرو کار داریم در اون وجود داره.

ParsiTime.com

نکته ای که این نرم افزار را از بقیه ی هم نوعاش متفاوت میکنه اینه که برای اون پلاگین هایی در مرورگر کروم و همچنین فایرفاکس طراحی شده که با یک آیکن کوچک در کنار آدرس بار میتونین به تقویم دسترسی پیدا کنین. همچنین تاریخ روز را هم به صورت پیش فرض روی اون آیکن نمایش میده.

یک تفاوت دیگه اینه که ساعتی که توی این سایت و نرم افزار وجود داره برخلاف اکثر ساعت هایی که توی سایت های دیگه هست، به هیچ وجه عقب نمیمونه. اونایی که برنامه نویسن میتونن به گذاشتن یه debugger توی کنسول مرورگر این مساله را توی سایت های مختلف تست کنن.

این سایت را توی اوقات فراقت نوشتم و در واقع یک hobby-project واسه من بوده. البته اگه استقبال بشه قصد دارم برای تمامی پلتفرم ها این نرم افزار را تهیه کنم. به این صورت که با هر موبایلی یا مرورگر یا سیستم عاملی که هستید بتونین از این نرم افزار استفاده کنین. البته کار سختیه که همه چیز را پوشش داد ولی بر اساس درخواست هایی که توی chrome web store گذاشته میشه، اولویت بندی میکنم و سعی میکنم که انجام بدم. برای دانلود افزونه ی کروم، اگه تو ایران هستین حتما از فیلترشکن استفاده کنین.

لطفا اگه خوشتون اومد یا پیشنهادی داشتین توی همین پست و برای chrome extension (اینجا) کامنت بزارین.

اما آدرس سایت اینجاست: www.ParsiTime.com

!!! برای دانلود افزونه (plugin) برای مرورگر کروم در ایران حتما از فیلتر شکن استفاده کنید.

ParsiTime Plugin Image

 

Invoke MsDeploy and MsBuild on Powershell

سلام
قبلا توی مطلب “چالش های انتشار خودکار نرم افزارهای جامع سازمانی” گفته بودم که شاید بعدا بیشتر در این مورد بنویسم. متاسفانه این روزها اصلا فرصت نمیشه، اما سعی میکنم اگه یه مطلب خیلی مفید بود حد اقل اشاره ای به اون بکنم.

مایکروسافت برای بیلد و انتشار نرم افزار، ابزارهای جداگانه ای داره که سعی کرده توی tfs و در قسمت ساخت بیلد های اتوماتیک، اونارو یکجا مورد استفاده قرار بده. اما هنوز کمبودهایی داره و توی پروژه های جامع سازمانی پاسخگوی تمام نیاز ها نیست یا به دردسرش نمی ارزه که ازش استفاده کنین.

بعضی مواقع ترجیح بر اینه که از دستورات خط فرمان ویندوز استفاده کنیم. که میتونیم از  command-prompt یا powershell استفاده کنیم. از اونجایی که powershell بسیار پیشرفته تر از command-prompt هست، ترجیح بر استفاده از powershell یا دستورات cmdlet هست.
دستوراتی مثل start یا stop یا install و uninstall کردن یک ویندوز سرویس، کپی کردن فایل و کارهای را میشه از طریق powershell انجام داد.

وقتی powershell را انتخاب میکنیم، دیگه کار جالبی نیست که یک سری کارها را با powershell و یک سری دیگه را با cmd انجام بدیم و اصلا منطقی هم نیست.
MsBuild وMsDeploy دو تا از ابزارهایی هستن که توی Automatic-Deployment زیاد ازش استفاده میشه. به طور پیش فرض، این برنامه ها از طریق command-prompt اجرا میشن. با یک جستجوی ساده توی اینترنت میشه راهی پیدا کرد که این برنامه ها را از طریق powershell اجرا کرد.

برای راحت تر کردن این کار میتونیم از Moduleهای powershell استفاده کنیم.
یک ماژول برای اجرای MsBuild توی این آدرس پیدا کردم.  https://invokemsbuild.codeplex.com/
اما برای MsDeploy ماژولی پیدا نشد که خودم دست به کار شدم یکی نوشتم که از این آدرس میتونین دریافت کنین. https://github.com/omids20m/Invoke-MsDeploy-PowerShell-Module

امیدوارم این مطلب مورد توجه شما دوستان قرار گرفته باشه 🙂

آیا تمرکز زیاد برای مدیران مضر است؟

تمرکز کردن به خودی خود در هر کاری بسیار خوب است. سال‌های سال است که به مدیران توصیه شده تمرکز خود را بر مسائل مشخصی مانند طراحی استراتژی‌هایی برای تولید بهتر و کم‌هزینه‌تر محصول، از بین بردن موانع خط تولید، …

بیشتر